Möjligheter, kamp och vila

AnnaCarin Falkman inledde dagens iCentrum-gudstjänst med att säga att saker och ting plötsligt händer. Det fick hon erfara för en dryg vecka sedan då hon tvingades genomgå en tarmvredsoperation.Det gäller att lära sig att hantera det man råkar ut för. Därefter kom gudstjänsten att handla om trons möjligheter, kamp och vila. "Predikouppgiften" fördelades mellan …

 … Inger Norberg och …

… Jan Olof Lundqvist. Inger och Jan-Olof betonade vikten av att lägga bekymren i Guds händer och vila i tron. Församlingen fick i en gemensam övning prova på att "andas ut oron och andas in vilan" enligt Martin Lönnebos frälsarkransbönen.

Sången och musiken var precis som vanligt mycket bra! På bilden ser du AnnaCarin och Frida Falkman samt Birgitta och Anna Bonto Wikström. Mor och dotter x 2. Musiker var Mattias Kågström, Micke Johansson och Marcus Nyström. Idel proffs! Tack gode Gud för iCentrum som återkommer om 2 veckor!