Inspirationshelgen startade med en härlig mässa!

Inspirationshelgen startade på ett festligt sätt med en procession där man bar in nattvardsgåvorna och ballonger! Direkt efter det fick vi ett välkomsttal av ett par frimodiga tjejer. Härligt!

Vi fick lyssna till en liten stortalare! Elisabeth Ståhlberg fängslade oss med sin berättelse om pojken som bidrog till brödundret med sin matsäck. Jesus välsignade pojkens gåva och det blev mat för tusentals människor. Därefter berättade Jesus att han är Livets bröd som ger evigt liv! Vågar du tro på det?

Sedan tog vi emot brödet och vinet och återuppleva nattvardens mysterium.

Vi fick också uppleva en härlig musik med Bolidens barnblås och ett lovsångsteam med Kattis Koss i spetsen. Vilket tryck på lovsången! Vi fortsätter i morgon kl. 10.00 med parallella samlingar. Det kompletta programmet hittar du här.