iCentrum-gudstjänst, 20 november 2022

Dagens iCentrum-gudstjänst hade temat ”Allting nytt” och leddes av Marita Larsson.
I predikan, som hölls av Mats Lindberg, blev vi påminda om att Jesu har lovat ett en dag återkomma och skapa allting nytt. Viktigt att påminna varandra om detta inte minst i denna tid då så mycket präglas av oro för krig, miljöförstöring med mera.

Sara Sundström sjöng flera underbara sånger till Mästerskapets som vanligt fina ackompanjemang. Under gudstjänsten deltog barnen i både Söndax och Tweens. På Tweens fick deltagarna bland annat bygga fågelholkar som senare skall säljas till förmån för EFS arbete. Gemenskapen avslutades som vanligt med fika i Arken, utmärkt fixat av dagens ansvarsgrupp.


Mötet leddes av Marita Larsson


Predikan hölls av Mats Lindberg


Sarah Sundström och Mästerskapet stod för sång och musik


Alice och Malou hade byggt en fågelholk på Tweens

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *