iCentrum 23 feb

I dag fick vi vara med på en glädjefull gudstjänst med temat ”Delaktighet”.


AnnaCarin Falkman gestaltade en ängel som kom ner från himlen åkandes på regnbågen.


Mästerskapet och Erika Kågström ledde oss i fina allsånger som Mattias Kågström arrangerat.


Vi tackar för barnen i vår kyrka. ”Små ljus de tänder, små ljus de är”.

1 tanke kring ”iCentrum 23 feb

  1. Det är inte ofta jag missar gudstjänsten på EFS kl 11 på söndagarna. Men det gjorde jag den 23 febr då det var en iCentrum-gudstjänst i en liten ny tappning. Det blev tillfälle idag 28 febr att lyssna till detta inramat med utsikt över fjällvärlden även några norska fjälltoppar. Det är helt fantastiskt med alla dessa frivilliga personer som skapar de fina vardagsnära gudstjänsterna som vi alla får ta del av. Tack till alla som gör detta. ”Dagens” gudstjänst kändes mycket fin och berörande. Annacarin med Mattias och hans gäng hade säkert lagt ner mycket tid och engagemang för att få fram ett så genomtänkt och tankeväckande program. Det var mer än en gång som mina ögon fuktades av beröring. Tacksamhet är ordet som jag vill avsluta med.
    /Carl-Axel

Kommentarer är stängda.